| Online managers work Mn-Sn: | 08:00 - 21:00 |
| Online order pick-up point Mn-Fr | 09:00 - 14:00 |
| Shopping cart | 24/7 |
Nursing table, comfortable and easy to transport, is designed for transportation of medical instruments along the body of the medical room.
Comfortable wheels have a shock-absorbing coating, which are made of rubber. In this regard, a medical person can be sure of the safety of transporting a medical instrument and dressing material.
The body of the table is made of stainless steel.
The table has two main shelves with sides, which are made of rough glass. With the help of such a surface, the material, medicines and tools do not move around the table during movement.
| Main Attributes | |
|---|---|
| Manufacturer | Covenant |
| Manufacturer country | Ukraine |
| Support type | Wheel supports |
| Shelf | 2 pcs. |
| Type of braking device | two wheels with independent braking device |
| Cart handles | 2 pcs. |
| Purpose | For medicines |
| Type | medical table |
| Wheel supports | self-orienting, 4 (pcs.) |
| Guarantee | 12 months |
| dimensions | |
| Length | 660 mm |
| Width | 450 mm |
| Height | 970 mm |
| Production material | |
| Shelf material | glass |
Nursing table, comfortable and easy to transport, is designed for transportation of medical instruments along the body of the medical room.
Comfortable wheels have a shock-absorbing coating, which are made of rubber. In this regard, a medical person can be sure of the safety of transporting a medical instrument and dressing material.
The body of the table is made of stainless steel.
The table has two main shelves with sides, which are made of rough glass. With the help of such a surface, the material, medicines and tools do not move around the table during movement.
| Main Attributes | |
|---|---|
| Manufacturer | Covenant |
| Manufacturer country | Ukraine |
| Support type | Wheel supports |
| Shelf | 2 pcs. |
| Type of braking device | two wheels with independent braking device |
| Cart handles | 2 pcs. |
| Purpose | For medicines |
| Type | medical table |
| Wheel supports | self-orienting, 4 (pcs.) |
| Guarantee | 12 months |
| dimensions | |
| Length | 660 mm |
| Width | 450 mm |
| Height | 970 mm |
| Production material | |
| Shelf material | glass |
|
Free delivery to home or work |
|
Sending without prepayment |
|
Specialist consultation |
|
Loan up to 24 months |
|
Free delivery to home or work |
|
Sending without prepayment |
|
Specialist consultation |
|
Loan up to 24 months |