| Online managers work Mn-Sn: | 08:00 - 21:00 |
| Online order pick-up point Mn-Fr | 09:00 - 14:00 |
| Shopping cart | 24/7 |
| Height: | 13 cm |
| Length: | 200 cm |
| Maximum load: | 140 kg |
| Static pressure function: | Yes |
| Width: | 86 cm |

Sectional mattress, anti-decubitus with compressor, Soft air wds ADL - large-section anti-decubitus system, consisting of 17 separate removable nylon cells. It can be used both for prophylactic purposes and as an adjuvant in the treatment of patients with a low and moderate degree of pressure sores. This anti-decubitus mattress Soft air wds ADL can be used by patients weighing from 30 to 130 kg. A significant advantage over other anti-decubitus systems is the presence of the ABC system, which allows you to change the pressure simultaneously in three sections (due to this, the pressure in the anti-decubitus mattress is distributed more evenly; when in other mattresses the sections are inflated and deflated alternately through one). Another plus is the ability to adjust the cycle time from 5 to 20 minutes. The Soft air wds ADL system provides the patient with maximum comfort. There is a function of static pressure (pressing just one button). If there is a malfunction in the anti-decubitus mattress, and if the pressure of the mattress does not correspond to the weight of the patient, the system will automatically turn on the alarm.
The mattress comes with a high-quality, breathable, water-repellent polyurethane cover. Also the mattress is completed with belts for fastening to a bed and a repair kit.
Dimensions and parameters Soft air wds ADL :
Mattress, cm: 200x86.5x13.5
Mattress type: sectional
Mattress material: polyurethane nylon
Patient weight, kg: 30-140
Mattress weight, kg: 6.5
Compressor weight, kg: 1.5
Pressure change cycle, minutes: 5-20
Mains supply, V: 220-240
Power consumption, W: 7
Country of manufacture: Germany
| Electricity consumption : | 7 W |
| Guarantee period : | 12 months |
| Height : | 13 cm |
| Length : | 200 cm |
| Mattress type : | Uncompressed |
| Maximum load : | 140 kg |
| Noise level : | 20 dB |
| Product material : | Polyurethane nylon |
| Production material : | Polyurethane nylon |
| Static pressure function : | Yes |
| Width : | 86 cm |

Sectional mattress, anti-decubitus with compressor, Soft air wds ADL - large-section anti-decubitus system, consisting of 17 separate removable nylon cells. It can be used both for prophylactic purposes and as an adjuvant in the treatment of patients with a low and moderate degree of pressure sores. This anti-decubitus mattress Soft air wds ADL can be used by patients weighing from 30 to 130 kg. A significant advantage over other anti-decubitus systems is the presence of the ABC system, which allows you to change the pressure simultaneously in three sections (due to this, the pressure in the anti-decubitus mattress is distributed more evenly; when in other mattresses the sections are inflated and deflated alternately through one). Another plus is the ability to adjust the cycle time from 5 to 20 minutes. The Soft air wds ADL system provides the patient with maximum comfort. There is a function of static pressure (pressing just one button). If there is a malfunction in the anti-decubitus mattress, and if the pressure of the mattress does not correspond to the weight of the patient, the system will automatically turn on the alarm.
The mattress comes with a high-quality, breathable, water-repellent polyurethane cover. Also the mattress is completed with belts for fastening to a bed and a repair kit.
Dimensions and parameters Soft air wds ADL :
Mattress, cm: 200x86.5x13.5
Mattress type: sectional
Mattress material: polyurethane nylon
Patient weight, kg: 30-140
Mattress weight, kg: 6.5
Compressor weight, kg: 1.5
Pressure change cycle, minutes: 5-20
Mains supply, V: 220-240
Power consumption, W: 7
Country of manufacture: Germany
| Electricity consumption : | 7 W |
| Guarantee period : | 12 months |
| Height : | 13 cm |
| Length : | 200 cm |
| Mattress type : | Uncompressed |
| Maximum load : | 140 kg |
| Noise level : | 20 dB |
| Product material : | Polyurethane nylon |
| Production material : | Polyurethane nylon |
| Static pressure function : | Yes |
| Width : | 86 cm |
|
Attention! Beware of cheap fakes! |
|
Join our VIBER community |
|
Discounts on medical beds |
|
Loan up to 24 months from PrivatBank! |
|
1 year warranty |
|
|
Exchange-return within 14 days |
|
Settlement: Cash, Non-cash (with or without VAT), cash on delivery |
|
Specialist consultation. Extensive selection experience |
|
Sending without prepayment |
|
SEE BELOW PROMOTIONAL OFFERS |
|
Attention! Beware of cheap fakes! |
|
Join our VIBER community |
|
Discounts on medical beds |
|
Loan up to 24 months from PrivatBank! |
|
1 year warranty |
|
|
Exchange-return within 14 days |
|
Settlement: Cash, Non-cash (with or without VAT), cash on delivery |
|
Specialist consultation. Extensive selection experience |
|
Sending without prepayment |
|
SEE BELOW PROMOTIONAL OFFERS |